ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը եւ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Տաթեւիկ Հայրապետյանն ապրիլի 22-ին հանդիպել են Գերմանիայի «Ընդդեմ ցեղասպանության միություն» կազմակերպության անդամների հետ:
Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում՝ Վլադիմիր Վարդանյանը կարեւորել է կազմակերպության ջանքերը Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում: Ըստ մշտական հանձնաժողովի նախագահի՝ ցեղասպանության հիմքում ընկած է մարդատյացությունը, ինչի դեմ նա կարեւոր է համարել ամենօրյա պայքար ծավալելը: «1930-1940 թվականներին Գերմանիան զարգացած, քաղաքակիրթ երկիր էր, սակայն մարդատյացության քարոզի հետեւանքով տեղի ունեցավ Հոլոքոստը»,-ասել է պատգամավորը: Բանախոսը նշել է, որ ցեղասպանության ճանաչումը եւ անցյալի հետ առերեսվելը թուրք ժողովրդի համար կարեւոր գրավական է կառուցելու արդար ու ժողովրդավարական պետություն: Նրա խոսքով` 21-րդ դարում հնարավոր չէ ապրել հանգիստ խղճով` չառերեսվելով սեփական պատմության հետ:
«Ընդդեմ ցեղասպանության միություն» կազմակերպության նախագահ Ալի Էրթեմը նշել է, որ իրենց կառույցը պայքարում է արդարության վերականգնման համար:
«20 տարի շարունակ մենք պայքարում ենք, որպեսզի Թուրքիան ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: Այդ հարցը փորձում ենք պահել Թուրքիայի օրակարգում»,-ասել է նա: Կազմակերպության նախագահի խոսքով` իրենք պայքարում են նաեւ Փոքր Ասիայի տարածքում ցեղասպանության ենթարկված պոնտոսի հույների, ասորիների, եզդիների եւ այլ ժողովուրդների արդար դատի վերականգնման համար: Թուրք իրավապաշտպանը հավաստիացրել է, որ իրենց պայքարը շարունակական է լինելու:
Տաթեւիկ Հայրապետյանն իր երախտագիտություն է հայտնել կազմակերպության անդամներին, կարեւորել նրանց առաքելությունը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում: Նա նաեւ տեղեկացրել է, որ ուսանողական տարիներին գործակցել են գերմանացի եւ թուրք ուսանողների հետ ցեղասպանության խնդիրների շուրջ, արդյունքում ստեղծվել է «Մուշ քաղցր Մուշ» եռալեզու գիրքը:
Հանդիպմանը ներկա են եղել գերմանացի տարբեր տարիքի դպրոցականներ: Կազմակերպության նախագահը նշել է, որ նոր սերունդը պետք է իմանա ողջ ճշմարտությունը Հայոց ցեղասպանության մասին: Ապրիլի 24-ին նրանք այցելելու են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, մասնակցելու ջահերով երթին:
Հանդիպման ավարտին Ալի Էրթեմը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ գերմանալեզու գիրք եւ մեծադիր լուսանկարներ է նվիրել մշտական հանձնաժողովի նախագահին:

22 апреля председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданян и член Постоянной комиссии НС по внешним связям Т.Айрапетян встретились с членами германской организации “Союз против геноцида”.
Приветствуя гостей в парламенте, В.Варданян подчеркнул важность усилий организации в признании Геноцида армян Турцией. По мнению председателя комиссии, в основе геноцида лежит человеконенавистничество, против которого необходима неустанная борьба. “В 1930-1940 гг. Германия была развитой, цивилизованной страной, однако вследствие человеконенавистнической пропаганды свершился Холокост”, - сказал депутат.  Он отметил, что признание и обращение к прошлому для турецкого народа залог построения справедливого и демократического государства.   По его словам, в XXI веке невозможно жить со спокойной совестью, не встав лицом к собственной истории.
Председатель организации “Союз против геноцида” Али Эртем отметил, что их структура борется за восстановление справедливости.
“20 лет подряд мы боремся, чтобы Турция признала Геноцид армян. Этот вопрос пытаемся держать в повестке дня Турции”, - заметил он. По словам г-на Эртема, их организация борется также за восстановление справедливого суда подвергшихся геноциду на территории Малой Азии понтийских греков, ассирийцев, езидов и других народов. Турецкий правозащитник   заверил, что их борьба будет последовательной.
Т.Айрапетян, выразив признательность членам организации, подчеркнула важность их миссии в деле признания Геноцида армян. Она также сообщила, что в студенческие годы сотрудничала с немецкими и турецкими студентами по проблемам геноцида, в итоге была создана книга “Муш, сладкий Муш” на трех языках.
На встрече присутствовали немецкие школьники разного возраста. Председатель организации отметил, что новое поколение должно знать всю правду о Геноциде армян. 24 апреля они посетят мемориал в Цицернакаберде – для участия в шествии с факелами.
В завершение встречи Али Эртем подарил председателю комиссии книгу о Геноциде армян на немецком языке и большеформатные фотографии.